aktualności
Z Anną Goc o „Głuszy” będziemy rozmawiać w Teatrze Polskim w Bielsku Białej
„Głusza” to przejmujący, momentami wstrząsający reportaż, nagrodzony m. in. Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (najlepszy reportaż roku 2023). Gwarantujemy, że to, czego dowiecie się na tym spotkaniu bardzo mocno Was zaskoczy i poruszy.
Zapraszamy serdecznie!
WSTĘP WOLNY
Czas trwania spotkania – 1 godzina.
Uczestnicy spotkania – autorka Anna Goc oraz członkinie Fundacji „Ingraft” – Kinga Hołda-Justycka i Dagmara Stanosz (prowadzenie).
Fragmenty książki zaprezentuje aktor Rafał Sawicki, a na polski język migowy przetłumaczy Kinga Hołda-Justycka.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – osoby g/Głuche oraz słyszące.
Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Jedną z najciekawszych propozycji w ramach tegorocznej, jedenastej edycji projektu „Spektakle bez barier” jest spotkanie poświęcone książce pt. „Głusza” – uhonorowanej Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszego reportażu roku (2023), Nagrodą im. Beaty Pawlak Fundacji im. Stefana Batorego (2023), nagrodą kapituły United Nations Global Compact Network Poland ONZ (w kategorii „Etyka i prawa człowieka”, 2024).
Jest to przejmujący reportaż, który uświadamia czytelnikom sytuację osób g/Głuchych w społeczeństwie słyszącej większości w Polsce.
Ta książka jest ważna i przełomowa w rozumieniu świata i kultury g/Głuchych przez osoby słyszące. – „Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób słyszących, które chcą zrozumieć świat użytkowników języka migowego. Co istotne, mamy tu do czynienia z pozycją bardzo rzetelną pod względem naukowym (…)” (Pracownia Lingwistyki Migowej).
Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Dziennikarka Anna Goc w swojej książce oddała głos g/Głuchym.
Do dyskusji o książce będą zaproszone zarówno osoby g/Głuche, jak i słyszące.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu SPEKTAKLE BEZ BARIER 2024 – EDYCJA XI dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Antropologii i Komunikacji „Ingraft”.
Autorka fotografii Anny Goc – Grażyna Makara
Webinarium „Między Gutenbergiem a Galludetem”
Od czasu wynalezienia druku przez Gutenberga rozpoczęła się epoka czytelnictwa. Kim był Gallaudet, którego imieniem nazwano uniwersytet w Waszyngtonie? Jaka jest rola muzeów w zachowaniu pamięci o historii wspólnoty językowo-kulturowej Głuchych? Jak rozumieć dostępność i ochronę niematerialnego dziedzictwa języków migowych?
Serdecznie zapraszamy na seminarium dotyczące relacji między oralno-piśmienną cywilizacją a historią rozwoju języków migowych i ich wpływu na rozwój kultury.
Do tematu wprowadzi nas grupa osób, która na co dzień zajmuje się i zgłębia zagadnienia związane z różnorodną komunikacją, w szczególności porusza tematykę komunikacji osób niesłyszących.
Link do spotkania będzie dostępny wkrótce
Seminarium będzie tłumaczone na polski język migowy.
Nagranie będzie dostępne w International Sign wkrótce po zakończeniu transmisji.
Organizatorzy: Fundacja Antropologii Komunikacji „Ingraft”, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Polski Komitet ICOM, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Centrum Polskiego Języka Migowego Polski Komitet ICOM